השאירו את הפרטים ונחזור אליכם

  הארי הודיני ושקיעת הספיריטואליזם

  הארי הודיני ושקיעת הספיריטואליזם

  תארו לעצמכם, שלפתע היה מצלצל הטלפון, ומעברו השני היה פונה אליכם הארי הודיני הגדול ומזמין אתכם לפגישה אישית עימו, מלהיב, לא? ואם אוסיף שבפגישה הוא היה מבקש לצרף אתכם לצוות חשאי? תוסיפו לזה שהיה מגלה לכם את כל סודות המדיומים וקריאת המחשבות הידועים לו.

  זה נשמע מופרך נכון?

  כאשר שואלים מה גרם לדעיכת הספיריטואליזם, השאלה הנכונה היא לא "מה" אלא "מי".

  וזה לא אחר מהארי הודיני הקוסם המפורסם בעולם.

  בשנת 1920, הארי הודיני החליט לצאת ל"מסע צייד" במהלכו הוא יחשוף את כל מי שטוען שיש לו כוחות מיוחדים וקשרים אל העולם שמעבר.

  רוז הייתה חוקרת פרטית צעירה שסייעה ללקוח אשר איבד את כספו לאחר ששמע בעצתו של מדיום.

  הודיני שמע עליה, נפגש איתה ולימד אותה את כל שיטות ההונאה שהמדיומים משתמשים בהם וסחר את שירותיה לצוות חשאי אשר יחשוף את כל הרמאים.

  רוז חשפה בחייה יותר מ1000 מקרים של הונאות הקשורים למקרים על טבעיים.

  (בתמונה רוז בתחפושות שונות כאשר הגיע למדיומים שונים)

  הארי הודיני גרם לתנועה הדתית החדשה – "התנועה הספיריטואלית" ליפול על הקרשים ביחד עם צוות מיומן וחברים למקצוע,

  כגון: ג'וסף דנינג'ר המנטליסט שהיה בעל ידע נרחב מאוד על שיטות ההונאה של המתקשרים למיניהם.

  הם אף כתבו יחד  ספר בנושא Houdini's Spirit Exposes and Dunninger's Psychical Investigations-

  (בתמונה ג'וסף דנינג'ר חושף את השיטות)

  במקביל לכך, בניגוד לספיריטואליזם רעיון המנטליזם תפס תאוצה ולמעשה טען שהכל טריקים פסיכולוגיים ושכל אחד עם קצת אימון יכול לעשות קסמים/טריקים בלי קשר לרוחות ושדים.

  המנטליסטים שיחזרו בהופעות שלהם הופעות מפורסמות של מדיומים תוך שהם מסבירים לקהל כי מדובר באחיזת עיניים ולא יותר ובכך פגעו פגיעה קשה באמינות המדיומים ובנהירה אחריהם.

  יודגש כי החידוש במנטליזם היה בגישה עצמה ולאו דווקא באפקטים, בניגוד להופעות המדיומים, שהיו מבוססות על אחיזת עיניים ורמאות שהביאו לתוצאות קשות בקרב הצופים כגון התאבדות, אמני המנטליזם יצרו הופעות בידור והנאה המשלבים מיסתורין ופליאה ויכולת לחשיבה עצמית.

  האם כל מה שהמנטליסטים טענו על עצמם היה נכון? לא בהכרח, חלקם הסוו את השיטות שלהם על בסיס הוכחות מדעיות לכאורה, שניתן להטיל ספק באמיתות שלהן, אבל שמגיעים למופע בידורי ישנו הסכם לא חתום בין הקהל לקוסם שיש פה טריק שלא נקבל את התשובה אליו. בכל מקרה כבר לא היה מדובר בניסיון שקרי לטעון כי מדובר בכשרון רוחני כל שהוא.

   

  חברות לקידום אתרים בישראל חברות לקידום אתרים בישראל